Ciltleme, üst üste getirilmiş kâğıt tabakaların bütün halinde toparlanarak dergi, kitap broşür tarzı basılmış malzemelere dönüştürülmesidir. Ciltleme birçok yöntem ile yapılabilmektedir. Yöntemleri seçme konusunda uygulama kolaylığı, rahat kullanış, yüksek veya düşük maliyet ve dayanıklılık baz alınmaktadır. Yazılan ya da hazırlanan yazıların tek kâğıt görüntüsünden ziyade toplu ve düzenli görüntüsü her zaman daha çok tercih edilmektedir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi sebebi ile kullanımı epey yaygın hale gelmiş ciltleme makineleri bulunmaktadır. Kataloglar, menüler, defter, tez ödevleri, dava dosyaları, kitaplar için ciltleme yöntemleri vardır. Firmamız profesyonel çalışma şekli ile uygun ücret tarifeleriyle size her zaman destek olacaktır.

Ciltleme işlemi için gerekliolan ilk şey basılmış olan tabakaların forma halinde katlanmış olmasıdır. Katlanmış olan formalar tek tek toplanarak belli bir sıraya dizilir, harmanlama adı verilmiş olan işlem ile yapılmaktadır. Sırasıyla dizilmiş olan bu formalar değişik ve birbirinden farklı teknikler ile ciltlenebilir. Telle dikiş, mekanik ciltleme, iplikle dikiş ve tutkallama tekniği ile incelenmektedir. Bu grupların yanı sıra birçok alanları da vardır.

Amerikan Cilt: Amerikan ciltleme, çıktısı alınan tüm dokümanların sırt bölgesinden tutkallama uygulamasının yapıldığı tekniktir. Kullanılan bu yöntemde formalar dört bir kenarından kesilir ve plastik bir tutkal yardımı ile sırt bölgelerinden birbirlerine yapıştırılır. Amerikan ciltleme çeşidinde formaların sırt kısımları daha sonra özel yüzeyli bıçaklara sahip makineler ile tıraşlanmaktadır.

Spiral Cilt: Spiral ciltleme, çok sayfalı dokümanlarda, PVC veya telden yapılmış zor işlem görecek sayfaların delinmesi ve bu düzeneğe takılması ile sayfaların dağılmamasını sağlayan işlemdir. Spiral ciltleme çok çok kalın işlerin yanısıra maksimum 450-500 sayfaya kadar kullanılabilir. Masa üzerinde kullanılmakta olan takvimlerde ve duvar takvimlerinde sıkça kullanılan bir tekniktir.

Sıvama( Ser Kapak) : Mukavva benzeri sert ve kalın malzemeler için kullanılan yöntemdir. Ansiklopedi, özel kataloglar ve yıllık tarzı ağır işlemlerde kullanılır.

Firmamız uzman ekibi ile ciltlemek istediğiniz ödevleriniz, dosyalarınız, defterleriniz, föyleriniz vb. işlemlerinizde kaliteli ürünler ve parçalar yardımı ile hizmet vermektedir. Dilediğiniz özel ciltleme tekniği için ciltleme merkezimize bekliyoruz.

Sizin İçin Burdayız
Gönder